Havacılarımız Çalışkanlığı Başkalarına Örnek Oluyoruz (No. 27)

Başlık: 
Havacılarımız Çalışkanlığı Başkalarına Örnek Oluyoruz (No. 27) 
Kaynak: 
Ulus 
Tarih: 
1955-10-25 
Lokasyon: 
Rahşan Ecevit Arşivi 
Metin: 
25/10/1955

KANADA

Yazan: Bülent ECEVİT

Kanada’daki bütün NATO Eğitim merkelerinde kullanılan TT-33 Silver Star» Eğitim uçaklarından üçü uçuş sır asında.

Havacılarımızın çalışkanlığı başkalarına örnek oluyor

Türk havacıları “Kanada’lılar bize gösterdikleri ilgiyi başka kimseye göstermiyor,, diyorlar-Fakat iki tarafın da dertleri var.

Tefrika No. 27

NATO gazetecileri için sık sık geziler tertiplenmesinin gayelerinden biri, NATO milletleri arasında, gazeteler yoluyla bir yakınlaşma sağlamaksa, biri de, bu milletlerin orduları arasındaki işbirliğinin ne gibi engellerle karşılaştığı hususunda gazetecilere müşahade imkânları vermektir.

Kanada gezimizde bu gayelerden ikincisi bilhassa belirtilmişti. Böyle olması da pek yerinde idi, çünkü, daha önce de belirttiğimiz gibi, NATO memleketlerinin orduları arasında işbirliğini geliştirmek bakımından, Kanada çok faal bir rol oynamaktadır.

Gezi sırasında uğradığımız, Hava Kuvvetlerine ait eğitim merkezlerinden üçünde, rütbeleri teğmenle üsteğmen arasında değişen birçok Türk havacısıyla ve onları yetiştiren daha yüksek rütbeli Kanada’lı subaylarla görüşmek fırsatını buldum.

Şimdiye kadar bulunduğunu yabancı memleketlerden hiç birinde Türkiye’yi, Kanada’daki havacılarımız kadar iyi ve şuurlu bir şekilde temsil eden bir zümreye rastlamamıştım. Hepsi bu yabancı ülkede en büyük önemi, memleketlerini iyi temsil etme görevine vermekte idiler.

Ottawa’dayken görüşmüş olduğum değerli Hava Ataşemiz Binbaşı Adil Diren’in, genç havacılarımızla öğünmekte hakkı vardı.— Buradaki en olgun, en ağır başlı havacılar Türklerdir.

— Bizim havacılarımız da sizinkiler kadar çalışkan olsalar başka bir şey istemezdik.

— Türk havacılarının çalışkanlığını başka milletlerin havacılarına örnek olarak gösteriyoruz.

Bunlar, Kanada’da havacılarımızı yetiştiren subaylar arasında kiminle görüştüysem, hemen hepsinden işittiğim sözlerdir.

— Kanada’lılar, bize gösterdikleri ilgiyi ve konukseverliği başka hiç bir milletin havacısına göstermiyorlar.

— Burada rahat etmemiz, sıkıntısız yaşamamız için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bunlar da, Kanada’da görüşmek fırsatını bulduğum hemen bütün havacılarımızdan işittiğim sözlerdir.

Bu kadarla yetinip hiç birinin düşüncesini daha çok deşmemek, Türk okurlarıma da bu kadarını anlatıvermek, şüphesiz pek kolay ve rahat olurdu. Fakat bu gezileri tertipleyen NATO’nun gazetecilerden beklediği görevi yapmamış olurdum.Nitekim, düşünceler biraz deşilince, Kanada’daki genç havacılarımızla onları yetiştiren Kanada’lı subayların bu karşılıklı övgüleri altından, ürkek ve çekingen «fakat...» lar, «yalnız...» lar çıkmağa başlıyordu.

Bu «fakat»ların, «yalnız»ların gerisinde, birbirinden binlerce mil uzakta ve son zamanlara kadar biribirinden adeta habersiz yaşamış, bambaşka kültür ve geleneklere bağlı milletlerin işbirliğini zorlaştırıcı etkenler saklı idi. O etkenleri bulup ortaya çıkardıkça, aramızdaki işbirliğinin verimli ve sürekli olması için neler yapmak gerektiğini de bulamazdık.

— Bizim havacılarımız da sizinkiler kadar çalışkan olsalar başka bir şey istemezdik...

— diyen Kanada'lı subay, gerçek düşünceleri biraz deşilince, çekine çekine «fakat.. diyor, «sakın sarılmayın ama...» diyor, ve şunları söylüyordu:

— Havacılarınız gerçekten başkalarına örnek olacak kadar çalışkan; fakat bu çalışkanlıklarından biraz da şikâyetçiyiz.

— Havacılarınız, rastladığımız en olgun, en ağır başlı insanlar... yalnız, kendilerini çok sevdiğimiz ve takdir ettiğimiz hâlde anlaşmakta zorluk çekiyoruz. 

Dosyalar

1955.10.25.RE_B.jpg
1955.10.25.RE_B.txt

Koleksiyon

Alıntı

“Havacılarımız Çalışkanlığı Başkalarına Örnek Oluyoruz (No. 27),” Bülent Ecevit Yazıları 1950-1961, 17 Ağustos 2022, https://ecevityazilari.org/items/show/1411 ulaşıldı.